Brezplačna dostava po Sloveniji za vse nakupe nad 70 €!
VELECVETNI LUČNIK (Verbascum densiflorum)
Iz mehke, žametne bazalne rozete velecvetnega lučnika v drugem letu rasti požene visoko, pokončno in dlakavo steblo, ki se hitro v začetku poletja obraste z do 2 cm velikimi, žareče rumenimi cvetovi, v sredini katerih so rdečkasti, volnato dlakavi prašniki. Veliki sivozeleni žametni listi, ki se sočasno s cvetočim steblom dvignejo iz pritlične rozete, so izmenično razporejeni do polovice stebla. Velecvetni lučnik (latinsko ime Verbascum densiflorum, syn. Verbascum thapsiforme) zraste do 2,5 m v višino in ga težko spregledamo, saj je izjemno mogočna in pokončna rastlina.
V starih časih so rastline v celoti premazali s smolo, jih prižgali in uporabljali kot bakle. Od takrat se je lučnika prijelo ime svečnik ali papeževa sveča, kakor ga še drugače imenujemo. Prav tako je služil za izdelavo naravnih barvil, zaradi mehkih listov pa so ga nekoč uporabljali tudi kot toaletni papir. Tradicionalno se je velecvetni lučnik kot zdravilna rastlina uporabljal v ljudskem zdravilstvu, saj so bili njegovi pomirjevalni in adstringentni učinki (pospeševanje celjenja) že v preteklosti dobro poznani.
Velecvetni lučnik botanično uvrščamo v družino črnobinovk (Scrophulariaceae). Je dvoletnica. Raste na travnikih in jasah, ob cestah ter poteh, na prodiščih in nasipih, odlično pa bo uspeval tudi na domačem vrtu. Ko odcveti, tvori »kapsule« jajčaste oblike, v katerih je ogromno zelo drobnih semen.
Liste velecvetnega lučnika pobiramo v drugem letu rasti, ko rastlina naredi steblo. Pobirajo se takoj ko rastlina zacveti, ali je tik pred cvetenjem. Da se listi lepše posušijo, jih obesimo ali pred sušenjem drobno narežemo, ter jih nato dobro posušene shranimo v tesno zaprto posodo, kajti zelo so všeč moljem.
Pobiramo tudi in predvsem cvetove, ki jih lahko uporabimo suhe ali sveže. Lučnik cveti običajno med julijem in septembrom ter je odlična paša za čebele. Cvetove nabiramo ob suhem in sončnem vremenu, v jutranjih urah, oziroma takoj ko se posuši jutranja rosa. Posušimo jih karseda hitro, na toplem in suhem zraku. Nato jih shranimo v steklen kozarec, ki ga tesno zapremo. Ob stiku z vlago namreč cvetovi počrnijo in izgubijo svojo zdravilno vrednost. Korenine lučnika se naberejo zgodaj spomladi, po prvem letu rasti, ko je vidna samo listna rozeta in rastlina še ne zeleni.
Njegove mehke liste in cvetove lahko uživamo ter iz njih izdelujemo tudi vodne (čaj), alkoholne (tinktura) ali oljne izvlečke (macerat). Iz cvetoče zeli izdelamo tinkturo, ki jo uživamo do 20 ml dnevno ob vnetjih in okužbah dihal, ob prehladih, pri kroničnem suhem kašlju … Čaj velecvetnega lučnika pijemo ob krčih v prebavilih, ob mišičnih krčih pa na boleče mesto vtiramo oljni izvleček rastline.
Zdravilne učinkovine v velecvetnem lučniku delujejo protivnetno, protimikrobno, antiseptično, antispazmodično, diuretično, ekspektorantno (mehčajo sluzi in olajšajo izkašljevanje ter čiščenje dihalnih poti), pa tudi protibolečinsko. Velecvetni lučnik zaradi adstringentnega delovanja dobrodejno vpliva na hitrejše celjenje kože in ran. Vsebuje flavonoide, iridoide, grenčine, nekaj eteričnega olja, saponine in sluzi.
Velecvetni lučnik se pogosto uporablja kot zeliščno zdravilo za različne vrste težav z dihali, kot so bronhitis, laringitis, vnetje sapnika, astma, oslovski kašelj in tuberkuloza. Zmanjšuje bolečine v prsih, blaži draženje v grlu in olajša izkašljevanje sluzi. V starih časih so ga zvijali v cigarete, ki so jih kadili ob astmi in tuberkulozi.
Če z njim pripravimo zeliščno mešanico, kateri dodamo še druga zelišča, ki podpirajo dihala, kot so npr. pljučnik, lišaji, timijan, pomladanski jeglič ter borovi vršički, dobimo izvrsten čaj, ki olajšuje dihanje, blaži krčevit kašelj in zmanjša piskanje v pljučih. Z daljšo uporabo čaja se zdravstveno stanje dihal lahko bistveno izboljša. Ko je čaj še vroč, lahko tudi vdihujemo njegovo paro ali nekaj čaja damo v inhalator, ki bi ga bolniki z dihalnimi stiskami morali redno uporabljati.
Ploskovno razpolovljene sveže liste velecvetnega lučnika lahko uporabimo tudi zunanje, tako da jih položimo na hemoroide, razjede, izpuščaje, ugrize ali pike žuželk ter na druge manjše rane na koži ali sluznicah. Čeznje položimo čisto gazo in povijemo – to pomaga pri hitrejšem celjenju kožnih tegob. Za nego hemoroidov lahko uporabimo tudi domač oljni izvleček ali macerat, ki ga naredimo iz listov in cvetov lučnika.
Cvetovi lučnika imajo protibakterijsko delovanje. Lahko jih namočimo v olje, dodamo še česen in tako pridobljen macerat uporabimo pri okužbah ušes, kot kapljice, ki pa jih pri predrtem bobniču ne smemo uporabljati. Oljni izvleček iz cvetov lahko uporabimo tudi kot nego za sončne opekline. Ker deluje protivnetno, pomaga umiriti vnetna stanja kože in sluznic. Lajša tudi vnetja v grlu, žrelu in ustni votlini.
Za odstranjevanje kožnih bradavic uporabimo v prah zmleto korenino lučnika, ki jo pomešamo z nekaj kapljicami vode in nekajkrat dnevno nanašamo na bradavice, katere se ob rednem izvajanju tega tretmaja posušijo. Lahko uporabimo tudi rastlinski sok, ki ga iztisnemo iz sveže rastline. Če korenino lučnika prekuhamo, deluje proti črevesnim parazitom in tudi proti drugim prebavnim težavam, kot so krči v želodcu ali črevesju, slabost, bruhanje ali driska.
V nosečnosti in med dojenjem lučnika (tako kot mnogih drugih zelišč) ne uporabljamo. V redkih primerih lahko izzove alergijsko reakcijo kože, v izjemno redkih primerih pa tudi oteženo dihanje. Pred uporabo te zdravilne rastline se z zdravnikom naj posvetujejo vsi, ki trpijo za kroničnimi boleznimi, pa tudi tisti, ki redno jemljejo druga zdravila.
Značaj velecvetnega lučnika je sladek, hladen in vlažen.
ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO VELECVETNEGA LUČNIKA
- Zdravilni čaj iz korenin velecvetnega lučnika:
Za pripravo čaja potrebujemo 1 žličko mletih korenin, ki jih prelijemo z 2,5 dcl hladne vode, kuhamo do vretja in prevremo za 10 minut. Po tem času pripravek precedimo. Čaj pijemo ob težavah s prebavo.
- Recept za izdelavo oljnega izvlečka iz cvetov velecvetnega lučnika:
Potrebujemo skodelico lučnikovih cvetov, ki jih prelijemo s kvalitetnim hladno stiskanim oljčnim ali mandljevim oljem. Vse skupaj damo v kozarec za vlaganje, dobro zapremo in postavimo na toplo mesto, kjer naj pripravek stoji 3 tedne. Po tem času macerat precedimo, prelijemo v čisto stekleničko iz temnega stekla in zapremo. Uporabimo ga kot mazilo za ranjeno kožo, ekceme, vnetja in hemoroide.
- Recept za močan lučnikov čaj, ki deluje proti prehladu in gripi:
Čaj proti kašlju pripravimo tako, da 50 g posušenih cvetov in listov lučnika prelijemo s 500 ml vrele vode. Po 10 minutah čaj precedimo in ga pijemo trikrat na dan. Uživa se za zdravljenje kašlja in okužb. Spodbuja tudi znojenje.
- Domača čajna mešanica proti kašlju z velecvetnim lučnikom:
Za pripravo zeliščne mešanice proti kašlju potrebujemo 20 g lučnika, 20 g jegliča, 20 g korenine omana, 20 g komarčka in 20 g islandskega lišaja. V pol litra vrele vode vmešamo 2 veliki žlici čajne mešanice, pustimo stati 15 minut in nato precedimo. Čaju dodamo žlico medu in svež limonin sok ter ga po požirkih še toplega popijemo.
Piši nam!
Telefon:
+386 40 304 865 (Patricija) +386 40 150 006 (Eva – tehnična podpora)
Koristne povezave:
Obišči nas!
Petek in sobota, 8.00—12.00 (v leseni hiški)
Sreda, 14.00—19.00
Hiška Zelišč v Hrastju (po predhodnem dogovoru)
Med 8. in 17. uro, na naslovu:
Hrastje 68a
2341 Limbuš
Slovenija
Kje se srečamo?
Srečamo se tudi v trgovinah: Ajda, Norma, Dobrina, Ekološka kmetija Pri Baronu, Bioholistika, Vrtnarstvo Mrak (Maribor); Rifuzl, Hruška (Ljubljana); Norma (Celje), Salvere (Žalec), Kašča (Slovenj Gradec), Norma (Krško), Bajka (Gornja Radgona), Suzana (Radovljica), Medilek (Cerknica); Ekološka kmetija Podgrajšek, Biološko zobozdravstvo Trinniti (Slovenska Bistrica); Avena (Ptuj in Ljutomer), Gajbica (Trbovlje), NaturaM (Mokronog), Krajček (Kranj), Ekola (Koper) in v Intersparih ter Sparih po Sloveniji.
Povežimo se!
Poišči nas na Facebooku: Patricija Šenekar Herbiona iz Hiške Zelišč
Spremljaj našo Facebook stran: Hiška Zelišč/House of Herbs (ekološka kmetija)
Sledi nam na Instagramu: #sunna_hiskazelisc
Oglej si naš YouTube kanal: @sunna_hiskazelisc
Ne zamudi zanimivih vsebin: Prijavi se na e-novičnik