Brezplačna dostava po Sloveniji za vse nakupe nad 70 €!

MODRI LOTOS (Nymphaea caerulea)

MODRI LOTOS - NYMPHAEA CAERULEA

Modri lotos ali egipčanski lotos (latinsko ime Nymphaea caerulea) je posebna rastlina z bogato in skrivnostno zgodovino. Zaradi njenih obetavnih koristi in zanimive simbolike se je poznavanje te prekrasne vodne lilije ohranilo vse do sodobnih časov in tako nas njen čudovit modri cvet ter edinstveni učinki navdušujejo še danes.

Rastlina je znana po svojih pomirjevalnih učinkih ter blagih psihoaktivnih lastnostih. Dandanes modri lotos ponovno pridobiva na priljubljenosti, saj ga številni ljudje iščejo zaradi njegovih svojevrstnih učinkov in terapevtskega potenciala.

Že v času starega Egipta so ga ljudstva poznala kot sveto rastlino, ki je bila pomemben del verskih in zdravilskih obredov ter ritualov. Modri lotosovi cvetovi so bili pogosto uporabljeni kot motiv v egipčanski umetnosti in arhitekturi. Njegove upodobitve so našli na starodavnih papirusih, reliefih in kipih ter stenskih poslikavah. Modri lotos je v egipčanski kulturi predstavljal simbol stvarjenja in ponovnega rojstva. Povezan je bil z rojstvom boga sonca Ra, ki je veljal za vrhovno božanstvo.

Cvetna čaša modre vodne lilije, ki se odpira proti soncu, je simbolizirala duhovno prebujenje ter je imela pomembno vlogo v ceremonijah in mitologiji starega Egipta. Zanje je bil lotos tudi zdravilna rastlina. Zgodovinarji menijo, da so njegove cvetove v Egiptu nekoč uporabljali kot afrodiziak, pa tudi kot univerzalno zdravilo za zdravljenje številnih bolezni in motenj, kot sta tesnoba in nespečnost. Rastlina simbolizira čistost, duhovno rast, dvig zavesti, harmonijo in duhovno razsvetljenje, oziroma preobrazbo.

Modri lotos, oziroma modra vodna lilija, je trajnica iz družine lokvanjevk (Nymphaeaceae). Je tropska sladkovodna rastlina, ki uspeva predvsem v severni in osrednji Afriki ter nekaterih predelih Azije. Čeprav je bil nekoč v svoji domovini, delti reke Nil, zelo razširjen, je egipčanski lotos v današnjem času iz tamkajšnjih voda zaradi zajezitve reke ter prevelike onesnaženosti okolja večinoma izginil in na tem območju postal kritično ogrožen.

Modri lotos v celoti zraste iz mesnate korenike, ki je zakopana v blatna tla na dnu močvirij, ribnikov, jezer ter mirnih predelov rek, ki predstavljajo njegov habitat. V koreniki je shranjena zaloga hranil, ki rastlini omogočajo preživetje in razmnoževanje v različnih pogojih. Uspeva v stoječih vodah, na mestih, ki so večino dneva obsijana s soncem. Njegova rast iz blatnega dna skozi čisto vodo do končnega razcveta v prelepo cvetlico je metafora za človekovo duhovno potovanje od teme do razsvetljenja.

Njegovi listi in cvetovi so na dolgih in tankih steblih, oziroma pecljih, ki izraščajo direktno iz korenike. Stebla so zelene do rahlo rjavkaste barve. Listi plavajo na površini vode, medtem ko se cvetovi dvigajo nad vodno gladino. Listi so deljeni, okroglaste oblike z gladkimi celimi robovi in lahko dosežejo premer do približno 30 cm. Zgornja stran listov je temno zelene barve, medtem ko se na spodnji strani listov pojavljajo tudi drobne pege in lise temno rjave barve. Zgornja površina listov je dokaj gladka, medtem ko so na spodnji površini listov vidne nekoliko izbočene zelene listne žile.

Čudovito dišeč cvet modrega lotosa je resnično nekaj posebnega. Je zvezdaste oblike in prekrasne modre barve, ki je v naravi sicer ne srečamo prav pogosto. Barva cvetov lahko variira od temnejše do svetlejše, odvisno od vplivov iz okolja. Cvet v premer meri od 7 do 17 cm in je sestavljen iz 14 do 20 podolgovatih, dokaj ozkih in nekoliko koničastih modro obarvanih cvetnih listov. V notranjosti cvetov opazimo številne rumenkasto-modrikaste prašnike, ki so različnih dolžin in so na konicah ukrivljeni rahlo navzven.

Posebnost modrega lotosa je, da se njegovi cvetovi vsako jutro odprejo in popoldne zaprejo. Za to skrbijo štirje zelenkasti, s temnorjavimi pegicami posuti čašni lističi, s katerimi je obdan vsak cvet modrega lotosa. Če čašne lističe odrežemo, rastlina izgubi sposobnost zapiranja, oziroma odpiranja cvetov. Rastlina cveti sezonsko, čas cvetenja pa se razlikuje glede na geografsko območje. Cvetovi se običajno pojavljajo od pomladi do konca poletja, oziroma do prve zmrzali. Vsak cvet obstane štiri dni in nato počasi odmre.

Za razliko od nekaterih drugih vrst vodnih lilij in lotosov, se cvetovi modrega lotosa ponoči ne potopijo pod vodno gladino, temveč ostajajo ves čas dvignjeni nad vodo. Po cvetenju se pojavijo plodovi, v katerih so drobna temnorjava semena, s katerimi se rastlina tudi razmnožuje. Poleg semen, ki jih raznašajo živali in vodni tokovi, se rastlina razmnožuje tudi s koreninskimi izrastki, ki se sami širijo po dnu njenih vodnih bivališč.

Cvetovi modrega lotosa imajo privlačen in bogat vonj, ki ga povezujejo z občutki dvignjene zavesti in evforije. Iz njih izdelujemo opojno dišeče olje, oziroma absolut modrega lotosa, ki se pogosto uporablja v aromaterapiji in kozmetiki. Iz cvetov izdelujemo tudi čaje, ki delujejo pomirjujoče in sproščujoče na telo in duha. Na tržišču so na voljo še drugi izvlečki modrega lotosa v obliki praškov, smole in tekočine za polnjenje elektronskih cigaret, vendar gre v teh primerih za umetne in predelane snovi, pri uporabi katerih previdnost ni odveč, oziroma je njihova uporaba odsvetovana.

Poleg duhovnega pomena in simbolike je egipčanski lotos zaradi svoje dolgoletne tradicije uporabe v naravnem zdravilstvu pritegnil tudi pozornost sodobnih znanstvenikov in raziskovalcev. Kljub temu da v zadnjem času ta fascinantna rastlina postaja zanimiva raziskovalna tematika, pa o njej še zaenkrat obstaja le omejeno število znanstvenih raziskav, ki nakazujejo na njene potencialne zdravstvene koristi.

Cvet modrega lotosa vsebuje alkaloida apomorfin in nuciferin, katera veljata za njegovi najbolj pomembni aktivni spojini in delujeta na dopaminske receptorje v možganih.

Raziskave poročajo o zgodovini uporabe apomorfina za zdravljenje nespečnosti, depresije in določenih vrst psihoz. Uporabljal se je tudi pri zdravljenju erektilne disfunkcije in nekaterih vrst odvisnosti. Raziskovali so njegovo vlogo pri zdravljenju Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni. Apomorfin je zelo močan antioksidant z nevroprotektivnim učinkom, ki je bil dokazan tako in vitro kot in vivo. Je psihoaktivna substanca in deluje kot neselektivni agonist dopamina. Ima sedativno-hipnotični učinek ter povzroča občutek dvignjenega razpoloženja, vznesenosti in sreče. Njegov učinek je blag, hiter in dokaj kratkotrajen.

Raziskave o uporabi nuciferina poročajo o njegovih potencialnih učinkih pri zdravljenju psihoz in določenih bolezni ožilja. Povzroča občutek pomirjenosti in sproščenosti ter deluje protivnetno na celoten organizem. Modri lotos poleg omenjenih aktivnih učinkovin vsebuje tudi druge pomembne dobrodejne spojine in antioksidante, kot so flavonoidi kvercetin, kemferol in miricetin.

V ljudski medicini se modri lotos tradicionalno uporablja za zdravljenje različnih težav, od anksioznosti, do prebavnih motenj. Njegovi posušeni cvetovi se v obliki čaja pogosto uporabljajo za lajšanje stresa, razdražljivosti, nemira, tesnobnosti in težav z nespečnostjo. V nekaterih kulturah se modri lotos uporablja za lajšanje prebavnih težav, kot so prebavni krči, napenjanje in druge prebavne motnje. Pogosto ga povezujejo tudi s spodbujanjem libida ter izboljšanjem spolne želje in zadovoljstva, zato nekateri modri lotos uporabljajo kot afrodiziak, oziroma spolni stimulans.

Tudi kajenje cvetov modrega lotosa je postalo priljubljena praksa. Posušene cvetove je možno uparjati z uparjalnikom (vaporizerjem). V ta namen se uporabljajo fino zdrobljeni posušeni cvetovi. Zdrobljeni posušeni cvetovi se lahko zvijejo tudi s pomočjo papirčkov za zvijanje cigaret, kar omogoča kajenje na klasičen način. Kajenje modrega lotosa lahko povzroči znatne psihoaktivne učinke, zato je ob tem potrebna previdnost.

Uživanje ali kajenje cvetov modrega lotosa povzroča zasanjano, sproščeno in rahlo evforično stanje zavesti. Znan je kot enteogena substanca – to je substanca, ki se uporablja za doseganje spremenjenega stanja zavesti v duhovnem ali religioznem kontekstu. Izraz »enteogen« prihaja iz grščine in bi ga lahko prevedli kot »poroditi božanstvo v sebi«. Tovrstne substance naj bi omogočale doseganje mističnega stanja zavesti, občutek vznesenosti in odprtost uma, brez hkratne zameglitve razuma. Uporabljajo se ob aktivnostih, namenjenih doseganju transcendence, kot so hipnoza, meditacija, joga, molitev ipd.

Pred uporabo modrega lotosa v terapevtske namene se je priporočljivo posvetovati s strokovnjakom. Njegova uporaba ni priporočena otrokom in mladostnikom, nosečnicam ter doječim materam, alergikom in ljudem, ki jemljejo zdravila. Ob uporabi pripravkov iz modrega lotosa se je še posebej priporočljivo izogibati tudi kajenju cigaret ter uživanju alkohola in kofeina. Uporaba modrega lotosa v prevelikih odmerkih lahko povzroči blage halucinacije, omotičnost, slabost ter bruhanje.

Poleg svojih obetavnih učinkov in kulturnega pomena, je modri lotos cenjen tudi zaradi svoje lepote, elegance in omamno dišečega eksotičnega vonja ter je kot tak priljubljen okras v ribnikih in vodnih vrtovih. Njegova prisotnost prinaša občutek miru in harmonije. Uteleša simboliko čistosti, duhovne preobrazbe in spokojnosti, s čimer nas spominja na pomembnost povezovanja z naravo in svojim notranjim jazom. Njegovo rodovno ime Nymphaea izhaja iz grške besede numphaía, ki se nanaša na vodno nimfo, oziroma vilo.

Egipčanski modri lotos pogosto zamenjujejo z drugimi vrstami lotosov, vodnih lilij ter lokvanjev, denimo z indijskim lotosom (botanično ime Nelumbo nucifera), ki velja za sveto rastlino hinduizma in je lahko prav tako modre barve, a gre za dve različni rastlinski vrsti. Tudi pri nomenklaturi, oziroma poimenovanju lotosov (rodovno ime Nelumbo) ter lokvanjev ali vodnih lilij (rodovno ime Nymphaea) pogosto prihaja do zmešnjave. Če smo natančni – z botaničnega vidika modri lotos kljub svojemu splošno uveljavljenemu imenu v resnici ni lotos, ampak je vrsta vodne lilije.


ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO MODREGA LOTOSA:
 
  • Recept za pomirjujoč čaj iz modrega lotosa:

Čaj iz modrega lotosa pripravimo tako, da 1–2 g posušenih cvetov prelijemo z 250 ml vrele vode in po 10 minutah precedimo. Čaj popijemo še topel, najbolje proti večeru ali pred spanjem, v kolikor imamo težave z nespečnostjo. Preko dneva ga lahko pijemo v primeru težav z nemirom, razdražljivostjo ali občutki tesnobe. Popijemo lahko do 2 skodelici čaja dnevno.

  • Recept za zeliščno kopel z modrim lotosom za razvajanje:

Zeliščni vodni izvleček za sproščujočo kopel pripravimo tako, da z dvema litroma vrele vode prelijemo posušene cvetove sivke, rmana, kamilice, melise, hmelja in modrega lotosa (vsakega zelišča dodamo po 1 jedilno žlico). Pustimo, da pripravek odleži 10 minut in nato precedimo. Tako pripravljen zeliščni poparek vlijemo v kad s toplo vodo, v kateri se okopamo za 30 minut. Po želji lahko v vodo dodamo še nekaj celih cvetov modrega lotosa ali nekaj kapljic absoluta modrega lotosa in uživamo v opojno dišeči kopeli, ki nas bo pomirila in razvajala naše čute.

  • Opojno lotosovo vino po receptu starih Egipčanov:

V času starega Egipta so iz modrega lotosa pripravljali aromatizirano vino na tradicionalni egipčanski način. To pijačo so pripravili tako, da so v steklenico belega vina za nekaj ur namočili 5 gramov posušenih cvetov modrega lotosa (ob prekoračitvi odmerka naj bi pijača postala zelo grenkega okusa). Ta recept služi kot zanimivost, pripravo takšnega vina pa zaradi pomanjkanja znanstveno potrjenih podatkov o varnosti alkoholnih izvlečkov modrega lotosa odsvetujemo.

PREVERI AKTUALNO
PONUDBO IZDELKOV

Ne zamudite ugodnosti

Prijavite se na novice in prejmite popust v višini 5€ na prvi nakup!

Prejmite obvestila o akcijah, novih člankih in mnogo več!