Brezplačna dostava po Sloveniji za vse nakupe nad 70 €!

OGNJIČ (Calendula officinalis)

VRTNI OGNJIČ - CALENDULA OFFICINALIS

Domačo zeliščno apoteko po navadi napolnimo z vsemi mogočimi lekarniškimi zdravili in razkužili, čeprav nam narava ponuja vrsto zdravilnih rastlin, kot so začimbnice, dišavnice in druga zelišča, s katerimi lahko učinkovito nadomestimo kupljene pripravke. In vrtni ognjič ali meseček (latinsko ime Calendula officinalis) je prav gotovo med njimi.

V času velikih zeliščarjev so ga priporočali celo kot sredstvo proti kugi. Gerard (1597) je opisal kar 10 različnih vrst ognjiča. Dom te vitalne in čvrste zdravilne rastline je Mediteran. Skozi leta pa je zdravilni ognjič našel dom povsod po svetu. Je del vsakega pravega vaškega vrta. In tudi na sodobnih ekoloških vrtičkih je nujno, da ga imamo, saj zdravi zemljo, deluje proti škodljivcem kot so nematode (črvi) in poživlja pogled na naš vrt. Spada v družino nebinovk (Asteraceae).

Ognjič je enoletna rastlina. Njegovo seme vzkali zlahka in hitro. Tudi rastlina hitro raste in doseže višino do 60 cm. Stebla so oglata, dlakava in razvejana. Tudi listi so dlakavi, podolgovati in zrastejo do 12 cm v dolžino. Po listni masi ter razvejanosti stebel in poganjkov lahko vidimo, da gre za močno, nepopustljivo rastlino. Razvejana stebla nosijo popke in ko se le ti odprejo, se razkrijejo cvetne glavice, oziroma socvetja, v lepi geometrični urejenosti, sijoče, oranžno rumene barve. Vsako koškasto socvetje tvorijo jezičasti in cevasti cvetovi. Ko cvetovi usahnejo, naredijo prostor novim in novim. Hitro se tvori tudi seme. Pri ognjiču se seme, oziroma plod, razvije samo iz zunanjih jezičastih cvetov, notranji cevasti cvetovi so sterilni.

Ognjič ne naredi preobrazbe ali metamorfoze listov, kot je to značilno za večino cvetočih rastlin. Zanimivo je, da jo naredi malo kasneje – v semenu. V tem je edinstven! Semena se v notranjosti zavijejo v krog in izgledajo kar malce »živalsko«. Kadar pa imajo cvetne glavice preveč jezičastih cvetov (polnejše nove sorte), ne delajo več metamorfoze semena. Že res, da imajo v svoji kemični sestavi verjetno več karotenov in barvil, toda postavlja se vprašanje terapevtskega učinka, ki je izza zaznavnega in zelo kompleksen ter se pri ognjiču izraža tudi skozi to prvinsko lastnost metamorfoze semena.

Osebno za preparate vedno izberem domačo vrsto te zdravilne rastline, ki ni tako polna in vabljiva, kot so hibridne sorte. Tudi sort z rdečkastimi sredicami se izogibam, saj vsebujejo bolj malo uporabnih snovi, še barvil imajo zelo malo.

Zdravilni ognjič je zelo sočna in zelena rastlina. Obožuje sončna, svetla in topla rastišča. S poletjem (junij, julij) je na višku cvetenja in proti koncu leta (ob zmrzali) zaključi svoj letni cikel. Kadar hujše zmrzali ni, zna zgodaj spomladi ponovno na kratko zacveteti. Nabiramo ga od junija do septembra, ob suhem in sončnem vremenu, ko so cvetovi popolnoma odprti. Nabiramo zdravilne cvetove, ki jih sveže ali posušene uporabimo za pripravo čaja, tinkture, oljnih izvlečkov ali maceratov, mazil in drugih zeliščnih pripravkov.

Ko se dotaknemo rastline, še dolgo po tem na prstih občutimo njena zelo aromatična olja in smole, a te arome niso le prijetne, spomnijo tudi na grobove, krizanteme in gnilobo. Ostrina v vonju te zdravilne rože je posledica njene smolnate konsistence. Kot da ta rastlina zaščiti samo sebe na način, da se še rastoča nekako balzamira z izločanjem lastnih eteričnih olj.

Glede na različen vonj ter okus njegovih cvetov in zelenih delov vidimo, da tvori v različnih delih različne substance. Kemične analize ognjiča so potrdile prisotnost hlapljivih, oziroma eteričnih olj, številnih pigmentov, povezanih s karoteni (beta karoten, likopen, lutein, ksantofil), vsebuje tudi grenčine v celotni rastlini, flavonoide, saponine, fitosterol in nekaj salicilne kisline v zelenem delu. Če mlado, kalečo rastlinico pogledamo pod mikroskopom, vidimo, da ima veliko oljnih žlez z izločki že na prvem pravem zelenem listu.

Vrtni ognjič najpogosteje uporabljamo za zdravljenje razdražene, grobe, razpokane, suhe in občutljive kože, za nego ran, posebno vnetih, ki se težko celijo, ran, ki nastanejo zaradi okvare ven, pa tudi za nego opeklin, brazgotin ter za lajšanje vnetja mišic. Ima podobne zdravilne lastnosti kot arnika, le da je njegovo delovanje bolj površinsko. Ognjič ne draži kože. Deluje antiseptično, protimikrobno (uničuje bakterije, viruse in glivice) in protivnetno, še posebno pri vnetjih, katerih vzrok je poškodba ali okužba.

Topli obkladki z ognjičevim čajem lajšajo in pomirjajo otekline, blažijo vnetja in pospešujejo celjenje ter obnovo kože. Eterično olje ognjiča je zelo dobro protiglivično sredstvo. V zdravilstvu pretežno uporabljamo tinkturo, čaj in mazilo ognjiča. Čaj in tinktura pomirita tudi krče v želodcu in črevesju ter spodbujata izločanje žolča. Njuno delovanje je blagodejno tudi za ledvice in mehur. Blažita menstrualne bolečine, urejata menstruacijo, oziroma mesečni ciklus. Pospešujeta tudi izločanje urina in znoja (diuretično delovanje).

Ognjičev čaj ali z vodo razredčeno tinkturo lahko uporabimo za izpiranje ustne votline, kadar imamo v ustih razjede ali vnete dlesni. Njegova mazila so odlična rešitev pri razpokani koži (sama mu primešam še arniko in smolo mire), odrgninah, pordeli in vneti koži. Pomagajo pri hemoroidih in vnetjih danke. Blažijo tudi ozebline. Ognjič je dobro poznana, raziskana in varna zdravilna rastlina, ki le redko povzroči alergijske reakcije.

Ognjič je izredno trdoživo zelišče. Bolj kot ga obiramo, več cvetnih popkov bo tvoril. Ta njegova regeneracijska sposobnost se pokaže tudi v njegovem delovanju. Je rastlina, ki sledi soncu. Njegovi cvetovi se odpro ob zori in ponovno zapro ob sončnem zahodu. To njegovo gibanje v času, skladno s soncem in dnevnim ritmom narave, je privedlo do botaničnega imena Calendula, ki izhaja iz besede calendus, kar pomeni koledar. Zelo rade ga imajo tudi žuželke – če boste v zgodnjih jutranjih urah pogledali v ognjičev cvet, boste v njem našli veliko spečih majhnih bitij.


ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO OGNJIČA
 
  • Dobrodejen poparek, ki blaži vnetja:

Za pripravo poparka ali čaja potrebujemo 1 žlico posušenih cvetov, ki jih prelijemo z 250 ml vode in po 5—10 minutah precedimo. Tako pripravljen čaj lahko pijemo ob težavah s prebavo, lahko pa ga tudi grgramo in z njim izpiramo ustno votlino, ga uporabimo za spiranje ran ali pa vanj namočimo čiste gaze, ki jih kot obkladke položimo na prizadeta mesta na koži (na vnete opekline, rane, odrgnine in druge površinske poškodbe).

  • Recept za zdravilno ognjičevo mazilo, ki pospešuje celjenje:

Izdelava negovalnega mazila je zelo preprosta. Najprej vzamemo 100 g kokosovega masla in na njem prav počasi kuhamo (bolj kot pražimo) pest drobno narezanih ognjičevih cvetov. Ko so cvetovi uveli, vse skupaj odstavimo od ognja in ohlajamo čez noč. Naslednji dan maso ponovno utekočinimo in precedimo. Znova lahko dodamo še eno pest narezanih cvetov in postopek ponovimo, saj s tem dobimo bolj koncentriran izvleček. Dodamo še 15 g deviškega ekološkega čebeljega voska in še tekoče mazilo nalijemo v steklene lončke za kozmetiko, pustimo, da se ohladi in na koncu dobro zapremo.

  • Recept za negovalno ognjičevo olje:

Najprej potrebujemo steklenico, ki jo napolnimo z ognjičevimi cvetovi in do vrha prelijemo z oljčnim oljem ter dobro zapremo. Cvetove pustimo najprej kak dan veneti, saj sveži vsebujejo veliko vlage, ki lahko povzroči, da pripravek splesni. Napolnjeno steklenico pustimo 5 dni stati na soncu. Po tem času precedimo in precejeno olje ponovno polijemo čez sveže, a nekoliko uvele cvetove. To ponovimo nekajkrat. Nato macerat še zadnjič precedimo in ga nalijemo v čisto steklenico, ki jo hranimo v temnem in hladnem prostoru. Oljni izvleček ognjiča uporabimo za masažo mišic, ob vnetih sklepih, za nego suhe ali problematične kože …

  • Blagodejen zeliščni sok za nego kože:

Za pripravo sveže iztisnjenega zdravilnega soka potrebujemo veliko posodo svežih cvetov ognjiča. Cvetove drobno zrežemo, pretlačimo v možnarju in iz njih izžamemo sok, ki ga uporabimo pri akutnih kožnih težavah.

PREVERI AKTUALNO
PONUDBO IZDELKOV

Ne zamudite ugodnosti

Prijavite se na novice in prejmite popust v višini 5€ na prvi nakup!

Prejmite obvestila o akcijah, novih člankih in mnogo več!