Brezplačna dostava po Sloveniji za vse nakupe nad 70 €!

KOLMEŽ (Acorus calamus)

KOLMEŽ - ACORUS CALAMUS

Ljudsko izročilo pripoveduje, da se je pravi kolmež (latinsko ime Acorus calamus) po Sloveniji razširil ob vpadih Turkov. O njegovi ustaljeni večtisočletni uporabi pričajo staroperzijski spisi, tudi na Kitajskem in v Indiji je bil že dolgo pred našim štetjem izjemno cenjena zdravilna rastlina. V poljudni literaturi o naravnem zdravljenju je kolmež pogosto čislan kot čudežno zdravilo. O njem je bilo opravljenih tudi veliko znanstvenih raziskav.

V kitajski zeliščarski knjigi (Shen Nung) se kolmež imenuje podaljševalec življenja. Izvira iz Azije, njegova uporaba pa se je razširila tudi po vsej Evropi. Ker naredi močne korenike, ga ponekod sadijo ob deročih potokih, da voda ne odnaša zemlje. V ljudskem zdravilstvu so ga s pridom uporabljali za razne prebavne motnje, zunanje pa kot zdravilne kopeli pri vseh vrstah slabotnosti odraslih, otrok in dojenčkov.

Kolmež je trajnica iz družine kačnikovk (Araceae). Udomačil se je v močvirjih, velikih mlakah, ribnikih in drugih počasi tekočih in stoječih vodah. Njegove korenike nabiramo zelo pozno jeseni, ali zgodaj spomladi, preden iz njih poženejo listi. Osebno mi je za nabiranje kolmeževih korenik vsekakor bolj pri srcu zgodnje spomladanski čas (konec februarja, začetek marca), ko se v korenikah vse pripravlja za nov zagon in so zato nasičene z dobrodejnimi zdravilnimi učinkovinami.

Koreniko potegnemo iz vode in jo dobro očistimo, olupimo, na drobno narežemo ali zmeljemo in hitro posušimo. Sveža korenika, oziroma rizom, je od zunaj rjavkaste barve, znotraj pa bela, gobasta in mehka. Ima močan, oster vonj in grenek, rahlo pekoč priokus. Spomladi iz korenike poženejo do meter dolgi sabljasti zeleni listi in trirobo steblo, iz katerega izrašča okoli 10 cm dolg betič, na katerem so gosti, drobni in nevpadljivi zeleni cvetovi. Betič je zavarovan z dolgim, tulcu podobnim listom. Kolmež pri nas ne dozori, ampak se le nespolno razmnožuje.

Kolmeževa korenika vsebuje dobrodejno grenčino akorin in še nekaj drugih aromatičnih grenčin ter zdravilnih spojin (čreslovine, sluzi, holin …) ter eterično olje, ki pa vsebuje strupeno spojino beta-azaron, zaradi katere pravega kolmeža ne smemo predolgo uporabljati. Evropska različica kolmeža sicer vsebuje le do 10 % beta-azarona in je kot takšna precej varna za uporabo. Uporabljamo ga v obliki zdravilne kure, ki jo naredimo le občasno ter po potrebi. Nosečnice in doječe mamice naj se mu izogibajo. Njegova uporaba je odsvetovana tudi otrokom, mlajšim od 12 let. Azaron ima dober pomirjevalni učinek, hkrati pa se pojavlja sum, da deluje rakotvorno. Tudi pri driskah kolmeža ne uporabljamo.

Sicer pa je kolmež odlično zdravilno zelišče, če ga jemljemo le takrat, ko to potrebujemo, ter za krajši čas. Uporaba droge kolmeža v majhnih količinah deluje izjemno ugodno in zdravilno, a če z njegovo uporabo pretiravamo, dosežemo ravno nasproten učinek. Njegova korenika se uporablja predvsem pri želodčnih težavah, ob katarju, oslabelosti želodca, pri pomanjkanju apetita, pri odporu do hrane ter ob slabi prebavi.

Ker deluje diuretično, pospešuje izločanje vode iz telesa, uredi izločanje in odtok žolča ter odpravlja vetrove, napihnjenost in napetost v trebuhu. Pomirja tudi krče v prebavilih. Uravnava prebavo in odpravlja vse presnovne motnje, hkrati pa okrepi krvni obtok in izboljša kri. Kolmež izboljša tudi delovanje žlez in okrepi gladko mišičevje prebavnega trakta ter pospešuje njegovo gibanje – peristaltiko. Zaradi dobrodejnih grenčin, ki jih vsebuje korenika kolmeža, se bo ustalilo tudi premočno ali pa preslabo izločanje želodčne kisline.

Eterično olje pravega kolmeža zavre želodčno razjedo ter uniči nekatere kužne bakterije v žrelu in želodcu. Je najboljši tonik za krepitev in zdravljenje prebavnega trakta, predvsem pri ljudeh, pri katerih so prebavne težave živčnega izvora in so posledica stresa, tesnobe ali živčne napetosti. Izboljšanje prebave pa ima, kot že vsi vemo, ugoden vpliv na izboljšanje našega celotnega fizičnega ter psihičnega počutja. Kolmežev čaj prispeva tudi h krepitvi spomina.

Zdravilne učinkovine kolmeža prispevajo tudi k pomirjanju centralnega živčnega sistema, delujejo rahlo protidepresivno, pomirjajo, podaljšujejo spanje ob uporabi uspaval ter stopnjujejo protibolečinske učinke zdravil. Kolmež ima ugoden učinek na blaženje krčev skeletnih mišic (spazmolitično delovanje) ter znižuje krvni tlak in pomaga uravnavati srčni utrip. Zunanje deluje protimikrobno.

Kolmež ima antiseptični učinek. Če imamo občutljive, oslabele, boleče ali krvaveče dlesni ter zobobol, si z njegovim čajem pripravimo ustno vodico, ki jo uporabimo za žvrkljanje ter izpiranje ustne votline. V ljudskem zdravilstvu so kolmeževe obkladke uporabljali za zdravljenje gnojnih ran in razjed. Z močnim čajem so v preteklosti pripravljali zdravilne tonike za nego las in lasišča ter odpravljanje lasnih uši, kar ni presenetljivo, glede na to, da kolmež deluje kot naravni repelent proti insektom.

Kolmeževe kopeli ugodno vplivajo tudi na prekrvavitev ter ogrevanje mrzlih rok in nog, saj pospešujejo in urejajo krvni obtok. Čaj iz njegovih korenik, ki ga dodamo zdravilni kopeli, pomaga pri nespečnosti ter bolečinah v trebuhu in menstrualnih krčih. V prah zmleto koreniko kolmeža lahko v majhnih količinah posujemo po hrani za živali. Na ta način lahko pomanjkanje apetita odpravimo tudi pri svojih hišnih ljubljenčkih. V starih časih so se s pomočjo žvečenja kolmeževih korenik odvajali od kajenja, saj je ob tem kadilca sililo na bruhanje in se je tako kajenju začel izogibati.


ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO KOLMEŽA
 
  • Recept za pripravo čaja iz kolmeževe korenike:

Za pripravo zdravilnega čaja potrebujemo čajno žličko korenike, ki jo prelijemo z 250 ml hladne vode ter pripravek pustimo stati 8 ur. Lahko pripravimo tudi prevretek, pri čemer čajno žličko korenike prelijemo z vrelo vodo ter čaj po 5 minutah precedimo. Čaj pijemo po potrebi, do 3 skodelice čaja na dan, ob težavah s prebavo. Kolmežev čaj lahko pijemo 4 do 6 tednov zapored, nato za nekaj časa prekinemo z uporabo.

  • Recept za krepčilno kolmeževo vino:

Za pripravo vina s kolmežem potrebujemo 20 g korenike, ki jo v litru belega vina namakamo 6 tednov. Po tem času vino precedimo in nalijemo v čisto steklenico, ki jo hranimo v hladilniku. Zdravilno kolmeževo vino bo okrepilo celotno telo, predvsem pa bo ugodno učinkovalo na oslabel želodec.

  • Recept za pripravo dobrodejne grenke kopeli s kolmežem:

Za pripravo zdravilne grenke kopeli potrebujemo 500 g kolmeževih korenik, ki jih zavremo v 5 litrov vode, pustimo stati pol ure in po tem času precedimo. Ta močan čaj nato dodamo kopeli, v kateri ostanemo 20 minut. Kopel nas bo prijetno pogrela in sprostila naše telo.

  • Recept za zeliščni čaj za želodec s kolmežem:

Za pripravo zdravilne čajne mešanice za želodec potrebujemo enake dele kolmeža, mete, kamilice, rmana, islandskega lišaja, komarčka, kumine, melise, potrošnika, majarona, sladkega korena in tavžentrože. Zelišča dobro premešamo in jih v neprodušno zaprti posodi hranimo na hladnem in temnem mestu. Čaj skuhamo in pijemo po potrebi, ob prebavnih motnjah, pomanjkanju apetita, pekoči zgagi, bolečinah v trebuhu ali krčih v prebavilih.

PREVERI AKTUALNO
PONUDBO IZDELKOV

Ne zamudite ugodnosti

Prijavite se na novice in prejmite popust v višini 5€ na prvi nakup!

Prejmite obvestila o akcijah, novih člankih in mnogo več!