Brezplačna dostava po Sloveniji za vse nakupe nad 70 €!
KURKUMA (Curcuma longa)
V vsej poplavi začimb, ki rastejo na našem vrtu ali širom po svetu, imamo možnost, da ne izbiramo le tistih, ki imajo odličen okus in aromo, temveč izberemo tudi tiste, ki imajo obenem močno zdravilno delovanje. Odličen primer krasne začimbe in zdravilne rastline z močnim dobrodejnim delovanjem ter hkrati nenadomestljivim okusom, je kurkuma (latinsko ime Curcuma longa).
Izvira iz tropskih gozdov JV Indije, kjer velja za simbol sonca in sreče. V tamkajšnji kulturi predstavlja tudi cenjeno lepotilo. Vsaka bodoča nevesta se nekaj dni pred poroko okopa v kurkumini kopeli, svojo kožo pa natira s kokosovim maslom, v katerega je primešana kurkuma, ali kot so jo nekoč imenovali, indijski žafran.
Kurkuma za svojo dobro rast potrebuje vroče in vlažno podnebje. Všeč so ji vlažna, dobro odcedna in bogata tla. Rada ima delno senčna rastišča, skrita pred močnim direktnim soncem. Sodi v družino ingverjevk ali lilijevk (Zingiberaceae). Rastlina požene iz glavne korenike, ki je dolga okoli 4 cm in debela le kakšen centimeter. Korenike kurkume so kot prsti razvejane pod zemljo. V bistvu gre za podzemna stebla, ki jih imenujemo rizomi. Ob prerezu korenine lahko vidimo njeno značilno globoko rumeno-oranžno barvo. Je izjemno aromatična s toplim, grenko zemeljskim okusom.
Listi kurkume so suličasti z izrazitimi žilami, ki so postavljene v obliki ribje kosti. Poženejo v šopih, visokih do enega metra. V osrčju velikih listov pozno spomladi požene steblo, na katerem se malo nad tlemi, na kratkih poganjkih, razvijejo skupine prekrasnih belih in svetlo rumenih storžkastih cvetov. Zaradi čudovitih cvetov lahko kakšno vrsto kurkume kdaj pa kdaj opazimo celo v naših cvetličarnah. V bolj vlažnih območjih srednje Evrope raste tudi njena sorodnica, Curcuma zedoaria in zanimivo je, da ima podobno sestavo, okus in tudi delovanje!
Kurkuma se v Aziji uporablja že tisočletja, saj jo v svojo uporabo vključuje tako ajurvedska medicina, kot tudi tradicionalna naravna medicina. Strokovnjaki jo predpisujejo za hitrejše okrevanje in celjenje ob zlomih kosti. Seveda ima veliko vlogo tudi v azijski kuhinji in je glavna sestavina večine vrst karijev (indijska, tajska ali angleška mešanica začimb, imenovana curry).
Kurkumo lahko uporabljamo svežo, seveda pa se njena korenina najpogosteje uporablja posušena in zmleta v obliki suhega praška. Prašek je pridobljen po posebnem postopku, v katerem pobrane korenike kurkume očistijo, prekuhajo, olupijo, posušijo in zmeljejo v zlatorumen prah, ki je pri nas najbolj poznana oblika kurkume kot začimbe.
A tudi pri nas, v ekoloških trgovinah, včasih najdemo sveže korenike kurkume, ki jih lahko dodajamo smutijem. Pozorni moramo biti, da so korenike čvrste in napete, saj je to znak njihove svežine. Do nekaj tednov jih lahko hranimo na suhem mestu, podobno kot čebulo in česen, v svoji domači shrambi. Hranimo jih na temnem mestu, saj svetloba pospeši razgradnjo kurkumina, ki je zdravilna snov v kurkumi.
Korenina kurkume je vsestransko uporabna v kulinariki. Zaradi svojega posebnega okusa in arome predstavlja odlično začimbo za pestro paleto različnih jedi. Hrani daje nežno zemeljsko, lesno in toplo aromo, hkrati pa se dobro ujema z drugimi začimbami kot so piment, kumina, česen, čili, kardamom, cimet, koriander, ingver, bazilika in limonska trava.
Dodamo jo lahko rižu, ki s pomočjo kurkume dobi lepo rumeno barvo in globok okus, pa tudi prebavi se lažje. Prav tako jo lahko dodamo tudi testeninam in krompirju. Tudi stročnice naredi lažje prebavljive. Kurkuma se dobro ujame z jajčevci, špinačo, cvetačo, ribami in perutnino. Zanimivo je, da nekoliko ublaži pikantnost čilija. Pod oznako E100 se uporablja tudi kot dodatek v prehrani.
Zaradi njenih močnih pigmentov jo lahko uporabimo tudi za obarvanje hrane, saj ji daje lepo rumeno barvo. Z njo lahko obarvamo maslo, olja, omake, sire in peciva, poleg prehrane pa so njeni pigmenti cenjeni tudi izven kuhinje, saj lahko s kurkumo na naraven način obarvamo tudi tkanine kot so volna, svila in bombaž. Pigment, oziroma močno barvilo, ki kurkumi daje njeno značilno zemeljsko zlatorumeno barvo, se imenuje kurkumin.
Kurkumin je tudi glavna, oziroma najpomembnejša zdravilna učinkovina kurkume, ki ima močno antioksidativno delovanje. Dokazali so njegovo močno protivnetno, protitumorno, protimikrobno, antiseptično ter imunomodulatorno delovanje. Spekter njegovega delovanja je širok, saj poleg že naštetega znižuje tudi krvni pritisk, spodbuja izločanje prebavnih sokov in prebavnih encimov, čisti in ščiti jetra, pomaga zdraviti hepatitis, pomaga pri presnovi maščob ter pri razgradnji ogljikovih hidratov, lajša težave ob napenjanju in kolikah, pomirja vzdražen želodec in črevesje ter ščiti želodčno sluznico.
V tradicionalni kitajski medicini kurkumo kot zdravilno zelišče uporabljajo tudi za zdravljenje bolečin v prsnem košu, saj blagodejno deluje na dihalni sistem, njen zdravilni učinek pa je dobrodošel tudi pri izostalem mesečnem perilu ter zdravljenju oteklin in turov. V TKM velja za ogrevalno in očiščevalno zdravilo, ki uravnava pretok energij. V eni od opravljenih raziskav pri bolnikih z želodčno razjedo se je ob jemanju 5-krat po 600 mg kurkume (kurkumina) dnevno, 19 od 25 udeležencev stanje zelo izboljšalo.
V drugi raziskavi pa so ugotovili, da pitje zelenega čaja sočasno z uživanjem kurkume, poveča protitumorne učinke kurkumina. Kurkumin uničuje spremenjene celice ter onemogoča njihovo širjenje po telesu, ugodno pa vpliva tudi na zaviranje rasti tumorskih celic in metastaz pri raku dojke. Ker kurkuma spodbuja izločanje sokov iz prebavil, jo uživamo skupaj s hrano, da izločeni sokovi ne bi dražili prebavil.
Najbolj pomembno je njeno protivnetno delovanje, ki je še posebej dobrodošlo, kadar se pojavijo bolečine v sklepih in mišicah ali imamo druge bolezni, ki se končajo na –itis (kar kaže na vnetja). V primeru, da imamo v telesu vnetje, si vsaj dvakrat na dan postrezimo z napitkom, ki vsebuje kurkumo. Sama kurkumin izvleček dodajam tudi enemu svojih mazil, ki je namenjeno negi aknaste in vnete kože.
Ker je kurkuma bližnja sorodnica ingverja, ima podoben učinek tudi na holesterol, kar pomeni, da poleg ugodnega vpliva na presnovo maščob v telesu pomaga tudi pri zniževanju holesterola. Ker znižuje vrednosti krvnih maščob, dobrodejno prispeva h krepitvi srčno-žilnega sistema.
Kadar imamo težave s povečanim izločanjem želodčne kisline, žolčnimi kamni ali zaporo žolčevoda, pa kurkume ne bomo uporabljali. Ker redči kri, moramo biti pozorni tudi na tem področju, predvsem pa se ji je potrebno izogniti pred operacijami.
Kadar želimo kurkumin v kurkumi kar najbolj izkoristiti, jo moramo obvezno uporabiti v kombinaciji s črnim poprom. V kombinaciji s piperinom, koristno učinkovino iz popra, se vsebnost kurkumina v krvi več kot podvoji. Telo kurkumina samo od sebe namreč ne absorbira preveč dobro. Tudi maščoba vpliva na boljšo absorpcijo kurkumina, zato kurkumo vedno uživamo skupaj z maščobami.
ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO KURKUME
- Recept za zdravilni sok proti vnetju sklepov:
Za pripravo potrebujemo 500 ml ananasovega soka (nesladkanega), 200 ml soka grenivke, 200 ml soka zelene, 2 žlički kurkume v prahu, 1 žličko nastrganega ingverja, 2 stroka zdrobljenega kardamoma, ščep črnega popra ter žličko konopljinega ali lanenega olja. Po želji lahko dodamo tudi čaj, ki smo ga skuhali iz pol žličke sladkega korena namočenega v 100 ml vrele vode. Vse sestavine dobro premešamo, ohladimo in postrežemo.
- Recept za poživljajoč jutranji čaj s kurkumo:
Za dve skodelici krepčilnega čaja (4 dcl) potrebujemo 1 žličko cimetove skorje, ščep drobljenih klinčkov, ščep muškatnega oreščka ter žličko kurkume. Sestavine prelijemo s hladno vodo in kuhamo do vretja. Ko zavre, ugasnemo, po 10 minutah precedimo in dodamo malo medu. Postrežemo in uživamo. Čaj deluje protivnetno, protimikrobno in dobrodejno na imunski sistem.
- Recept za začinjeno limonado s kurkumo in ingverjem:
Za pripravo osvežilne limonade potrebujemo 2 žlički nastrgane sveže kurkume, 2 žlički nastrganega ingverja, sok in lupinico dveh ekoloških limon ter ščepec popra. Sestavine damo v 3 dcl vrele vode in počasi vremo še 5 minut. Po tem času prevretek precedimo in ga vlijemo v pol litra mrzle vode ter nato dodamo še 4 žlice medu. Limonado lahko postrežemo toplo ali dobro ohlajeno.
- Recept za super-smuti s kurkumo in mangom:
Za pripravo smutija potrebujemo 4 dcl mandljevega mleka ali kokosove vode, 1 zrel mango, polovico banane, ¼ ananasa, 1 žličko kurkume, 1 žličko cimeta, ščep popra, 1 žličko chia semen ter ščep soli. Sestavine damo v električni mešalnik in jih dobro spasiramo. Smuti popijemo čim bolj svež.
- Recept za zlato mleko s kurkumo:
Za pripravo zlatega mleka potrebujemo četrt skodelice kurkume v prahu, pol skodelice vode ter pol žličke mletega popra. Vse sestavine dobro premešamo, postavimo na štedilnik in kuhamo tako dolgo, da se mešanica zgosti. Pasto zapremo v kozarček in hranimo v hladilniku. Zlato mleko pripravimo tako, da pol žličke kurkumine paste raztopimo v skodelici toplega rastlinskega mleka (lahko je mandljevo, riževo …), v katerega primešamo tudi žličko kokosovega masla in medu. Kurkumino mleko pijemo vsak večer pred spanjem.
- Recept za napitek proti krčem s kurkumo:
Zdravilni napitek za pomirjanje krčev pripravimo tako, da v 3 dcl vode zmešamo žličko kurkume, četrt žličke kajenskega popra ter žličko raztopljenega kokosovega masla. Sestavine dobro premešamo in napitek rahlo pogrejemo. Uživamo trikrat dnevno, v času menstruacije.
Piši nam!
Telefon:
+386 40 304 865 (Patricija) +386 40 150 006 (Eva – tehnična podpora)
Koristne povezave:
Obišči nas!
Petek in sobota, 8.00—12.00 (v leseni hiški)
Sreda, 14.00—19.00
Hiška Zelišč v Hrastju (po predhodnem dogovoru)
Med 8. in 17. uro, na naslovu:
Hrastje 68a
2341 Limbuš
Slovenija
Kje se srečamo?
Srečamo se tudi v trgovinah: Ajda, Norma, Dobrina, Ekološka kmetija Pri Baronu, Bioholistika, Vrtnarstvo Mrak (Maribor); Rifuzl, Hruška (Ljubljana); Norma (Celje), Salvere (Žalec), Kašča (Slovenj Gradec), Norma (Krško), Bajka (Gornja Radgona), Suzana (Radovljica), Medilek (Cerknica); Ekološka kmetija Podgrajšek, Biološko zobozdravstvo Trinniti (Slovenska Bistrica); Avena (Ptuj in Ljutomer), Gajbica (Trbovlje), NaturaM (Mokronog), Krajček (Kranj), Ekola (Koper) in v Intersparih ter Sparih po Sloveniji.
Povežimo se!
Poišči nas na Facebooku: Patricija Šenekar Herbiona iz Hiške Zelišč
Spremljaj našo Facebook stran: Hiška Zelišč/House of Herbs (ekološka kmetija)
Sledi nam na Instagramu: #sunna_hiskazelisc
Oglej si naš YouTube kanal: @sunna_hiskazelisc
Ne zamudi zanimivih vsebin: Prijavi se na e-novičnik